Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Zakończenie projektu HELPI AGH

Zakończenie projektu HELPI AGH

Głównym zamysłem projektu było opracowanie intuicyjnej, prostej w obsłudze i przyjaznej dla użytkowników platformy, umożliwiającej zarówno szybkie uzyskanie pomocy, jak i załatwienie spraw formalnych bez konieczności wizyty w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych AGH.

6 grudnia 2023 roku zakończono projekt, który miał na celu stworzenie oraz wdrożenie systemu HELPI wspierającego studentów ze szczególnymi potrzebami. Stworzona platforma jest częścią projektu „Akademia Dostępności – Wzmocnienie potencjału AGH w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami”, który został zakwalifikowany do finansowania w ramach konkursu „Uczelnia dostępna” ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Przy projektowaniu HELPI wzięto pod uwagę dobór rozwiązań cyfrowych pozwalających na usprawnienie działania trzech obszarów:

  • Sprawy formalne – składanie wniosków online (np. o pokój w akademiku, zajęcia sportowe lub pomoc asystenta).
  • Spotkania z konsultantami – umawianie spotkań z opiekunem danej niepełnosprawności w dogodnej formie: przez MS Teams lub osobiście w biurze BON.
  • Dostęp do Psychologów – system pozwala studentom w kryzysie ustalić termin stacjonarnej konsultacji psychologicznej.

HELPI zostało uruchomione pilotażowo w lutym 2023 roku do dnia oficjalnego zakończenia projektu obsłużyło już:

  • 659 użytkowników;
  • 324 wnioski;
  • 637 spotkań;
  • 700 zadań.

W realizację projektu zaangażowani byli pracownicy CRI oraz BON. E-usługa została skonstruowana w oparciu o zasady dostępności cyfrowej zgodne z normą WCAG 2.1. Jest kompatybilna z najpopularniejszymi przeglądarkami internetowymi i specjalistycznym oprogramowaniem takim jak aplikacje służące do odczytu ekranu. HELPI zostało także zintegrowane z platformą USOS, dzięki czemu automatycznie importuje aktualne dane użytkownika, oszczędzając tym samym czas spędzony na ich ręcznym uzupełnianiu.

Mamy nadzieję, że będzie dobrze służył użytkownikom.

Stopka